Bookmark and Share

על יום עיון בנושא פיתוח אתרים נגישים מבית היוצר של איגוד האינטרנט הישראלי

יום עיון בנושא נגישות

היום, ה-9 לינואר 2008, ערך איגוד האינטרנט הישראלי יום עיון בנושא נגישות אתרי אינטרנט.
קצת אירונית העובדה שנותנת החסות לאירוע אינה אחרת מאשר מיקרוסופט, ובניסוח מדוייק יותר - האם אין זה תמוה כי האיגוד החליט לקיים יום עיון בנושא נגישות דווקא במשרדי מיקרוסופט ברעננה?
כידוע, מיקרוסופט אינה תומכת נלהבת בתקני w3c מחד. מאידך, ראוי שלאיגוד תהיה מחוייבות מפורשת לעידוד פיתוח על פי סטנדרטים.
מה המסר שביקש האיגוד להעביר למפתחים? שחשוב לפתח אתרים נגישים ושזה לא קשור לסטנדרטים?
למען ההגינות נזכיר שגב' גילה גרטל ציינה, לפחות פעמיים, שפיתוח על פי סטנדרטים הוא המסלול לנגישות, אלא שאין בכך כדי לחפות על עמעום המסר שבחסות זו.

כיצד מנגישים אתר אינטרנט?

לאחר הדגמה קצרה, שלא לומר קצרצרה, של גלישה באמצעות קורא מסך, ממנה לא ניתן היה להבין שום דבר משמעותי, העבירה הגב' גרטל, מי שעומדת בראש קבוצת הנגישות של איגוד האינטרנט הישראלי ומי שמנהלת תחום נגישות בעמותת "נגישות ישראל", מעין סדנת הנגשה בסיסית. הסדנה כללה הנחיות בסיסיות כגון הוספת טקסט לתמונות, הוספת כותרות לפקדים, ארגון הטקסט באמצעות כותרות, הקפדה על סגירת תגים (בזה התמצה הדיון בסטנדרטים) וכד'.
כלומר, שום דבר מעניין, בסיסי שבבסיסי.
החלקים היותר מוצלחים של הרצאתה היו אלו שעסקו בהצגת הנושא לקהל ובהנגשתו.
הנגשתו?
ודאי. מרוח הדברים עלה כי את נושא הנגישות צריך להצדיק. מה, סתם כך להנגיש אתרי אינטרנט? איזה היגיון יש בזה? ועל כן, הנושא הונגש באמצעות הטיעון הכל כך שגור במקומותינו: טיעון השורה התחתונה - הנגישות משתלמת! זה היה הטיעון המרכזי.
אתר נגיש תורם תדמיתית, אתר נגיש תורם לקידום דירוג האתר במנועי החיפוש, אתר נגיש מגדיל את קהלי היעד ותורם ליחס המרה משופר. תתפלאו לדעת, מדובר על עד כ-62% מהאוכלוסיה הנזקקת בצורה זו או אחרת לאתרים נגישים, על פי מחקרים שערכה מיקרוסופט בארה"ב.

זה לא שאני מתקשה לפרגן, להיפך, אני מאוד מפרגן לפרגמטיות של הגב' גרטל. אני גם מעריך שאופן הצגת הדברים על ידה הוא האפקטיבי ביותר.
עם זאת, באופן אישי, כמפתח, אני חש החמצה כלשהי. עבורי, לפחות, הטיעון העוסק בסטנדרטים ומקצוענות הוא טיעון חזק וחשוב.
כל מי שמחשיב את עצמו כמקצוען בפיתוח מערכות, ודאי שמערכות אינטרנט פתוחות, ראוי שיתכנן לקהלים רחבים ככל שניתן. נגישות היא רק חלק מהסיפור כולו.
חלקים אחרים הם שימושיות, התאמה לדפדפנים שונים, למערכות הפעלה שונות וכד'.

נגישות וקידום אתרים

הרצאה נוספת הועברה על ידי הגב' הדר גיל רועי מחברת Easynet. בהרצאה זו תוארו עקרונות נגישות והשפעתם המיטיבה על קידום דירוג האתר במנועי חיפוש.
בין השאר נדונו סוגיות טקסט קישורים, שימוש בכותרות, טקסט חלופי. גם הרצאה זו לא חרגה מהמוכר והבסיסי ביותר. גם הפעם, כבכל פעם שאני שומע נציג של חברת קידום אתרים בשנה האחרונה, נשמעו אמירות כלליות בסגנון "צריך לזכור שהאתר מיועד קודם כל לאנשים...", (מי צריך לזכור?) וזאת על רקע הסלוגן:
easynet: committed to superior results.
כאשר נשאלה הגב' גיל רועי אם ייתכנו קונפליקטים בין שיקולי קידום לשיקולי נגישות ואם כן מהם, ענתה הדוברת ללא כל היסוס: לא!

פועלים לנגישות

בהרצאה נוספת לא היסס הדובר גבי שלוסר מבנק הפועלים "לרכב" על פרויקט הנגישות הלגמרי לא גמור של הבנק. מילא הבנק, אבל שיתוף הפעולה של הארגון? האם זו שוב אותה פרגמטיות על פיה שיתוף פעולה, גם אם אינו מוצדק כשלעצמו, ראוי לצורך עידוד נכונות שוק האינטרנט הישראלי להיכנס לתחום ההנגשה? שוב, אני אישית, הרגשתי לגמרי לא נוח עם שיתוף הפעולה הזה, בטח לא בשלב זה של הנגשת אתר הבנק.

גולת הכותרת, נגישות MOSS

ככל שידוע לי, מערכת ה-sharepoint server על כל גווניה, לא זכתה להצלחה גדולה בארץ. ובכל זאת מצא ארגון האינטרנט הישראלי לנכון להקדיש לנושא הרצאה. מדוע? אולי בזכות שיפור התמיכה בנגישות לעומת ה-CMS? אולי סתם כדי לכפר על האיזכור האינסופי של גוגל ביום העיון וכמחווה של רצון טוב על האירוח? מההרצאה לא למדנו על יכולות מרעישות של המוצר לייצר תוצרים נגישים. כן הוזכרו היכולות לייצר תפריטים ברי ניווט באמצעות מקלדת, כן הוזכרה ה"תמיכה" בטקסט חלופי. כאשר נשאלה השאלה האם ה- Microsoft office sharepoint server מפיק קוד תיקני, היא נענתה בקול ענות חלושה. פשוט כך, לא ניתן היה להבין את תשובתה של הגב' גרטל.

לסיכום

קצת מתסכל לצאת עם תחושת החמצה מאירוע שכולו כוונות טובות המכוונות למטרות הכי ראויות שאפשר. מתי יגיע היום שנוכל להשתתף בסדנאות hands on לשיפור הנגישות של אתרי אינטרנט. האם יגיע היום בו ארגון האינטרנט הישראלי ייזום סדנאות לפיתוח אתרים בהתאמה לסטנדרטים של ארגון ה-w3c. בסוף היום, קיבלנו מטריה בצבע בורדו.